Największe miasta Podlasia

Podlaskie – TOP 10 największych miast

1. Białystok (102,13 km)

Jest to stolica województwa podlaskiego położona nad rzeką Białą. Białystok, wraz z przyległymi gminami, tworzy aglomerację białostocką. Jest to także kulturowe i administracyjne centrum regionu.

2. Augustów (80,90 km)

Miasto królewskie, należące w latach 1975-1988 do województwa suwalskiego. Dzięki położeniu wokół jezior i lasów Puszczy Augustowskiej, jest to bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce.

3. Suwałki (65,51 km)

Kolejne miasto świetnie nadające się na bazę wypadową. Sąsiaduje ono z dwoma parkami ochrony przyrody. Odnajdą się tutaj również miłośnicy wycieczek krajoznawczych i rekreacyjnych.

4. Kleszczele (46,71 km)

Miasto położone nad rzeką Nurzec, graniczące z Białorusią. Przebiega przez niego droga krajowa oraz dwie drogi wojewódzkie.

5. Siemiatycze (36,25 km)

Miasto położone nad rzeką Kamianką, przyjazne dla turystów i miłośników przyrody.

6. Rajgród (35,28 km)

Na terenie Rajgrodu znajduje się wiele urokliwych dworków, kościołów i kapliczek. Jedną z większych atrakcji jest Jezioro Rajgrodzkie, gdzie można obserwować piękne zachody słońca.

7. Suraż (33,86 km)

Jedno z najmniejszych miast w Polsce pod względem ludności – wg danych z roku 2018, liczy niespełna tysiąc mieszkańców. Dzięki sąsiedztwie z parkiem narodowym Suraż nabiera turystycznego charakteru.

8. Łomża (32,67 km)

Miasto leżące nad rzeką Narew, skrywające wiele zabytków, takich jak słynna ulica Sienkiewicza. Położone jest w regionie rolniczo-leśnym.

9. Brańsk (32,43 km)

Byłe miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego oraz obrad sejmików ziemi bielskiej. W poprzednich latach należało ono do województwa białostockiego.

10. Tykocin (28,97 km)

W Tykocinie znajdziemy ponad 100 obiektów zabytkowych. Są to między innymi synagogi, cmentarze czy też ruiny zamku króla Zygmunta II Augusta.